A compliance szó megfelelőséget vagy megfelelést jelent. A repülési iparágban a compliance-nek mint funkciónak igen nagy jelentősége van, mivel ezen keresztül lehet biztosítani, hogy egy termék vagy szolgáltatás minden tekintetben megfeleljen a jogszabályi és az egyéb szabályozók által támasztott követelményeknek. A drónokkal végzett tevékenységek esetén ez azokra a felhasználási sajátosságokra vonatkozik, amelyekkel a biztonságos üzemeltetés garantálható.
A drónos iparágban különösen nagy jelentősége van ezen funkciónak a könnyű UAS-üzembentartói tanúsítvánnyal (LUC-cal) rendelkezők körében, ugyanis az ő esetükben ezt egy dedikált személynek vagy entitásnak kell ellátnia – aki lehet szervezeten belüli vagy akár egy olyan külsős megbízott is, aki alvállalkozóként látja el a tevékenységeket.
A compliance egy olyan összetett rendszer, amely átszövi az adott szereplő működését, és több elemből felépülve tudja elérni azt, hogy a folyamatok szabályozásával és folyamatos ellenőrzésével a termék minden tekintetben megfelelő legyen.
Lássuk, mi szükséges ahhoz, hogy a compliance biztosítható legyen:
- jogszabályok;
- belső szabályozó dokumentumok, amelyek tartalmazzák a tevékenységek végrehajtásának pontos leírását;
- független és részrehajlás nélküli ellenőrzések;
- elkötelezettség;
- oktatás, felvilágosítás;
- önkéntes bejelentési lehetőségek;
- a funkciót működtető szervezeti egység és/vagy compliance vezető
- a hiányosságok megfelelő kezelése;
- a compliance program folyamatos fejlesztése.
A drónos művelet esetén ezek az alábbiak:
- LUC kézikönyv és benne a compliance funkció részletes megjelenítése;
- egy Compliance vezető, aki jogosult elvégezni a szükséges ellenőrzéseket, és az alaptevékenységektől függetlenül tudja a feladatait ellátni;
- a műveletek részletes dokumentálása, ami kiterjed a műveletek felmérésére, megvalósítására és az utólagos adminisztrációra is;
- eseménybejelentések és jegyzőkönyvek;
- rendszeres és ad hoc jelentések;
- LUC kézikönyv folyamatos fejlesztése a tapasztalatok mentén;
- folyamatos rendelkezésre állás, amely során az UAS-műveleteket elvégzőknek lehetősége van kérdéseket feltenni a biztonságos üzemeltetés megvalósítása érdekében.
A compliance funkció célja, hogy segít feltárni a jogszabályok, jogszabálynak nem minősülő egyéb előírások és belső szabályok be nem tartásával kapcsolatos eseményeket, amelyek következtében jogi vagy felügyeleti szankció következhet be.

Milyen kockázatok merülhetnek fel a drónozás során?
Ezek többsége olyan működési kockázat, amely az eszközök nem megfelelő használatából, illetve az UAS-műveletek nem megfelelő tervezéséből adódik. Ezekre néhány példa:
- nem megfelelő védőtávolságok használata;
- UAS-tevékenységek helytelen dokumentálása;
- nem megfelelő kompetenciájú munkatársak alkalmazása az egyes műveletek során;
- eszközök nem megfelelő karbantartása;
- szükséges oktatások elmaradása, hiánya;
- nem a külső és belső szabályozók szerinti működés;
- műveletekhez szükséges engedélyek beszerzésének elmulasztása.
A compliance egy vállalati funkció, amelynek működését egy összetett keretrendszer biztosítja. Segítségével fel lehet tárni, értékelni és kezelni a működéssel összefüggő megfelelőségi kockázatokat.