A fenntarthatóbb és hatékonyabb növénytermesztés témája régóta porondon van. A nem megfelelő gondossággal elvégzett vagy sokszor indokolatlan vegyszerhasználat nem folytatható. A jövőnket jelentős mértékben meg fogja határozni, hogy sikerül-e időben modernizálni egyes feladatokat, ezzel csökkentve az egyre növekvő agrotechnikai veszélyeket.
A földön sok növénytermesztő néz szembe ugyanazzal a problémával: hogyan növelhetnék a termésmennyiséget vegyszerrel történő permetezés nélkül, vagy legalábbis jelentősen lecsökkentve az élővilág védelme érdekében? A válasz a technológia megváltoztatásában rejlik.
Egy milánói és chieti-i székhelyű vállalkozás a mezőgazdasági drónhasználat specialistájaként, számos adatot gyűjt, dolgoz fel, analizál, majd ezt követően egy átfogó jelentést készít. Ezzel a szoftverrel dolgozunk mi is az ABZ Drone-nál. Hő- és multispekrális felvételek alapján, Pix4D szoftver alkalmazásával nyújtunk teljeskörű áttekintést az agrárium szereplőinek.

A cél egyszerű: korszerű és innovatív megoldásokat teremteni a technológia és különböző módszertanok vegyítésével, hogy a mezőgazdaság még hatékonyabb és fenntarthatóbb lehessen. A projekt során kifejezetten a műtrágyákra és a biostimulánsokra összpontosítanak. Az ezzel kapcsolatos intézkedések célja:
- Csökkenteni a vegyszerkijuttatás mértékét
- Növelni a kezelések hatékonyságát
- Foltkezelések használata
- A szerek helyes használata- biztosítva a kezelési mennyiséget és időt
- Különböző szórásminták használata
Háromféle kultúrát vizsgáltak: szőlő, olajfa és durum búza. Terv szerint három éven keresztül monitorozzák az adott táblákat és az adatokat kiértékelve adják meg a legoptimálisabb szórásmintát, ellenőrzik a tápanyagutánpótlási és vegyszeres kezelések mértékét a növény teljes felületén és környezetében.

A projekt részletei:
Helyszín | Olaszország |
Eszközök | DJI Matrice 300 RTK, MicaSense Altum multispectral kamera |
Szoftverek | PIX4Dfields |
Megfigyelt területek | 1.17 ha szőlő 1.74 ha olajfa 0.95 ha búza |
Rögzített képek száma | 266 (szőlő) 285 (olajfa) 220 (búza) |
Kimeneti eszközök | Orthomosaic, index maps |
Feldolgozási idő | 10 perc |
Drónos mezőgazdasági térképezés multispektrális képekkel
A drónhasználat egyik előnye, hogy lehetőség nyílik a multispektrális adatok használatára a növények egészségi állapotának felméréséhez nagyobb tábláknál is. Ez egy speciális infravörös kamerával történik, ami olyan részleteket is rögzít, amik emberi szemmel nem láthatók. Felismeri a zöld különböző árnyalatait, az esetleges fedéseket, ebből következtethetnek a növény klorofill tartalmára és ezzel az adattal tud dolgozni a külön a mezőgazdasági vállalkozásoknak kifejlesztett PIX4Dfields szoftver.

A különböző indexek más betekintést nyújtanak különböző növekedési szakaszokban. Ezzel a típusú felméréssel információkat kaphatunk növényenként. Az adatok feldolgozása után ezt az információt a gépekbe táplálva megkezdődhet a célzott kezelés, kijuttatás. Hatalmas fellendülés ez a mezőgazdászok számára, hiszen alacsonyabb dózist használhatnak az egészséges növényeken, miközben helyileg kezelik a rossz állapotban lévőket. Időt, növényévődeszt, műtrágyát és pénzt takaríthatnak meg, a természet megóvása mellett.
A projekt során NDVI, GDNVI és MCARI-t használtak. Ezekkel mérték többek között a biomassza és a fotoszintézis mértékét, amikből a növényzet stresszszintjére következtetnek. Minden növényfajtát más szempontok szerint vizsgálnak:
- Szőlő: Vizsgálja a szőlőszemek megfelelő víztartalmát a későbbí felhasználáshoz
- Olajfák: Fontos számukra a megfelelő nitrogén és vízmennyiség. Ha túl alacsony az megváltoztatja az olajtartalmát. A megfelelő szinten tartva növekedhet a termelődő olaj.
- Durum búza: A búza egy bizonyos magasság felett dőlésre hajlamos. A búzatermelők legnagyobb nehézsége megtalálni azt a pontot, ahol a legtöbb szem takarítható be, de még nem érik el a túlzott vegetatív növekedést, hogy veszteséges legyen a betakarítás. A stresszszint megállapításával elkerülhető a túlnövekedés.
Hosszútávú megfigyelések:
A projekt 2021 januárjában kezdődött és az elkövetkezendő 3 évben vizsgálják az említett ültetvényeket. Mezőgazdasági drónokat alkalmaznak, hogy kezelhessék és kutassák a növényeket. A projektbe bevonnak agrár szakos hallgatókat és kutatókat, hogy átadhassák a technológiát másoknak, illetve hasznosíthassák az ismereteket máshol is.

“A PIX4Dfields-hez hasonló innovatív szoftverek használatával a mezőgazdaság jelentős fellendülés elé néz és az ilyen átfogó növénydiagnosztikai lehetőségek kiemelkedő fontosak lesznek a jövő számára. Az információ feldolgozásának fontossága lehetővé teszi számunkra, hogy elkerüljük a kritikus állapotokat és az esetleges károkat” – emelte ki Lorenzo Gregoris a projekt egyik vezetője.
A projekt nagymértékben halad előre. A drónok és a fotogrammetria használata a kulcs a felmérések végkimeneneteléhez, amely bizonyítja, hogy hatalmas előnyökkel jár a drónhasználat a mezőgazdaságban. Ez a kezdet a gazdaságok innovációjához, és segít megteremteni egy környezetbarát, hatékony gazdálkodást, lehetőséget teremt a betakarított termés mennyiségének növeléséhez, a kiadások csökkentéséhez.