Bonyolult és költséges helikopteres munkálatok? Megmutatjuk, hogyan is néz ki az adótorony-ellenőrzés Spanyolországban drónokkal és PIX4D fotogrammetriai szoftverekkel!
A hagyományoshoz képest akár 60 százalékkal gyorsabban képesek lehetünk felmérni az adótornyokat – derült ki egy spanyol cég által közölt eredményből. Azonfelül, hogy maga a folyamat lényegesen gyorsabb, még költséghatékonyabb, optimalizálható és sokkal biztonságosabb is, mint a hagyományos felmérési módszerek bármelyike.
Spanyolországban az adótornyokra vonatkozóan új környezetvédelmi előírásokat vezettek be, ami miatt pedig frissíteni kell a tornyokhoz kapcsolódó elektromos kábeleket. Minden az országban működő vállalatnak 5 év áll a rendelkezésére, hogy az új szabályzathoz igazodjon – amelynek a konkrét célja az, hogy a vezetéken ülő madarakat kisebb arányban érje áramütés. Valamennyi tornyot és a hozzá kapcsolódó vezetékek állapotát meg kell vizsgálni, értékelni kell, és amennyiben szükséges, frissíteni kell, hogy pontos nyilvántartást lehessen vezetni róluk.
Az adótornyok ellenőrzése egy elég összetett feladat. Egy tipikus ellenőrzési eljárás során egy mérnöknek fel kell keresnie a helyszínt, felmásznia a toronyba, majd fényképeket készítenie. Ezt követően vissza kell térnie az irodába, hogy a felvett adatokat manuálisan kiértékelje. Ez a folyamat nem csupán veszélyes, de igen költségesnek számít időben és pénzben egyaránt. Egy nap maximum 3 különböző torony felkeresésére van idő, 4 kilométeres óránkénti sebességgel számolva. Arról nem is beszélve, hogy vannak olyan tornyok, amelyek csak helikopterrel közelíthetőek meg, és mérhetők fel – ami szintén egy elég drága alternatíva.
A helikopteres megoldás már a múlté?
Az ellenőrzések jövője minden bizonnyal a dróntechnológiában és a mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftverekben rejlik. Ha drónokat alkalmazunk az adótornyok és vezetékek ellenőrzésére, a munka 60 százalékkal gyorsabbá is válhat a spanyol cég tapasztalatai alapján. A drónok bevethetőek a helikoptereket kiváltva is, sőt az időjárásnak is kevésbé kitettek – valamint a repülési engedélyük is sokkal egyszerűbben elintézhető. A drónok használata költséghatékonyabb, mint a helikoptereké, emellett pedig biztonságosabb és gyorsabb is, ami azt jelenti, hogy a felmérés helyszínén töltött idő kevesebb mint egy órára csökken.
Az adatok rögzítése után a technológia bőven tartogat még izgalmakat. A feldolgozás a PIX4Dinspect szoftveren keresztül történik. PIX4Dinspect és a PIX4Dscan segítségével a felvételek intelligens megjegyzésekkel láthatók el, emellett karbantartási adatok is tárolhatók rajtuk. A két szoftvermegoldás együttesen képes pontosan újraalkotni az elektromos vezetékeket, ami létfontosságú a pontos mérésekhez. A szoftver a gyűjtött fényképek eredményeit a feltöltés után már 1 óra 25 perc elteltével elérhetővé teszi. A PIX4Dinspect további fejlett funkciója, hogy megmutatja, pontosan hány fényképre van szükségünk a vizsgálathoz: kb. 90-ről 20 kép alá is csökkenhet a szükséges képek mennyisége, ami az ellenőrzési időt lényegesen lerövidíti.
Ugyan a drónvásárlás első ránézésre nagy befektetésnek tűnhet, de egy hatalmas versenyelőnyt jelent minden szolgáltató számára, mert egy teljesen új és gyorsabb munkafolyamatot biztosít. A legnagyobb előny az elektromos vezetékek és kábelek jobb megjelenítése volt, amely megbízhatóan mérhető a PIX4Dinspect szoftver segítségével – ezáltal vállalkozásunk nagyon gyors reakciót biztosíthat a vevők számára azt illetően, hogy kell-e javítani, változtatni a kábelen a törvény betartásához.
A dróntechnológia ismét rávilágított arra, hogy milyen sokrétűen megállja a helyét az élet minden területén – ezúttal a madárpopulációk védelmében. Izgalmas lépés ez a növekvő iparágban!
Nézz szét a képzéseink között, és mélyítsd el a tudásodat a dróntechnológiában!